Vlk arabský

Vlk arabský (Canis lupus arabs) je poddruh vlka dravého, ktorý bol rozšírený na Arabskom polostrove, ale teraz sa vyskytuje len na malých územiach v južnom Izraeli, Ománe, Jemene, Jordánsku, Saudskej Arábii a pravdepodobne aj v niektorých častiach Sinaiského polostrova v Egypte.


KLASIFIKÁCIA
Druh : Canis lupus arabs (Vlk arabský)
Rod : Canis
Čeľaď : Canidae (psovité)
Rad : Carnivora (mäsožravce)
Trieda : Mammalia (cicavce)
Kmeň : Chordata (chordáty)
Ríša : Animalia (živočíchy)
Impérium : Eukaryoty

TELESNÉ ROZMERY
Výška : 65 cm
Hmotnosť : približne 20 kg

Vzhľad
Vlk arabský je malý vlk dobre adaptovaný na život v púšti. Jeho uši sú väčšie vzhľadom na ostatné časti tela v porovnaní s inými druhmi, pomáhajú odvádzať nadbytok tepla z tela a ochladzovať ho. Srsť je v lete krátka a riedka, hoci zvyšky dlhej srsti ostávajú na chrbte aj v lete. Toto je považované za akúsi ochranu proti slnečnému žiareniu. Zimná srsť je dlhá, ale nie až tak ako u severských poddruhov vlka. Tento druh vlka je výnimočný spomedzi ostatných druhov vlkov tým, že majú dva prsty na labkách zrastené.

Spôsob života
Arabskí vlci nežijú vo veľkých skupinách, ale lovia v pároch alebo v skupinách, ktoré tvoria 3 až 4 zvieratá.

Potrava a spôsob obživy
Vlk arabský útočí a je schopný zožrať domáce zviera až do veľkosti kozy. Na základe toho ich farmári strieľajú a odchytávajú. Okrem toho sa vlk arabský živí aj zajacmi, hlodavcami, kopytníkmi, ale aj zdochlinami, ktoré nájdu.

Ochrana druhu
Vlk arabský patrí ku kriticky ohrozeným druhom.