Tanec s vlkmi

 

Recenzia:

 
Znie to ako rozprávka. TANEC S VLKMI vznikol v roku 1990. Vtedy už bol Kevin Costner hviezda: ako herec mal za sebou western SILVERADO, dobovú gangsterku NEPODPLATITEĽNÍ a výnimočné POLE SNOV. Režíroval ho Ron Howard, Lawrence Kasdan i Brian De Palma. Hral po boku hercov ako Sean Connery, Robert De Niro alebo Danny Glover. Preto si všetci ťukali na čelo, keď sa rozhodol režijne debutovať sfilmovaním indiánskej knihy (!), nechal sa škaredo zarásť, sám seba obsadil do titulnej úlohy a nemalú časť trojhodinového (!!!) historického veľkofilmu vyplnil „mŕtvym“ indiánskym jazykom, otitulkovaným do angličtiny (je známa nechuť amerického publika chodiť do kina na čokoľvek, čo obsahuje čo i len tri minúty titulkov).

 

Bola to svojím spôsobom samovražda, ak aj nie fyzická, tak profesijná a finančná určite (= keďže sa do projektu vložil aj ako producent so svojou firmou TIG Productions). Ako sa počas nakrúcania v Južnej Dakote ukázalo, pochybovači mali dôvod vyškierať sa mu do tváre: amatérsky prešvihol stanovený rozpočet a čo bolo horšie, namiesto stopnutia nakrúcania sa nemúdro rozhodol vyťukať PIN kód na vlastný účet a chýbajúce peniaze vyplatiť zo svojho! Nakoniec to bol ale ON, kto sa smial ako posledný. Ako súkromná osoba zarobil takmer 50 miliónov dolárov.

 

Výsledok poznáme – celosvetová tržba nad 400 miliónov USD, sedem Oscarov (najlepší film, réžia, adaptovaný scenár, kamera, hudba, zvuk a strih) a ďalších 5 nominácií. TANEC S VLKMI sa zaradil medzi najlepšie westerny, aké v čudnom desaťročí vznikli (ďalej napr. NEZMIERITEĽNÍ tiež režírujúceho herca a podobného narcisa, Clinta Eastwooda). Sám Costner ako režisér v nasledujúcich rokoch už pohorel (zaslúžený prepadák POSOL BUDÚCNOSTI), ale westernová KRAJINA STRELCOV s Robertom Duvallom mu náhodou pristala. Taký fenomén, ako keď lovil spenené bizóny, sa mu však už zopakovať nepodarilo.

 

Naopak, dnes je pokladaný za takmer vyhorenú bývalú hviezdu, ktorej filmy už nie sú komerčne úspešné. Ja osobne mám toho prašivého neporaziteľného vlka stále rád, ale skôr kvôli mizernej tvrdohlavosti a odvahe/šialenstvu spáchať jediným filmom totálnu umeleckú samovraždu. Nie preto, že by bol dobrým hercom/režisérom. TANEC S VLKMI môžeme, bohužiaľ, zrejme hodnotiť naozaj len ako „šťastie začiatočníka“.

 

Po 80. rokoch, kedy western takmer umrel (Eastwoodov BLEDÝ JAZDEC), zažil obrovský potlesk. Mohol za to ambiciózny Costner, ktorému do práce počas nakrúcania nikto nehovoril (kto aj, od takého prepadáku dali okamžite všetci ruky preč. O to viac režisérovi, producentovi a hercovi Costnerovi nakoniec zostalo). Vytvoril nákazlivo originálny mix surovosti, westernu, vtipu (prvé nesmelé stretnutia s kamarátskymi Indiánmi v čele s Grahamom Greenom) a monumentálnej akcie (kto zabudne na gigantický, stopercentne nepočítačový, lov bizónov?). Hoci namyslený Costner kladie najväčší dôraz sám na seba, za povšimnutie stoja aj ostatné figúrky (Robert Pastorelli ako kočiš alias maliar Murphy Brownovej).

 

Krásna je i samotná atmosféra, v mnohom pripomínajúca MALÉHO VEĽKÉHO MUŽA s Dustinom Hoffmanom: rozľahlé pláne, ktoré sú len zriedka prerušené dialógmi. Naopak, skôr hrobové ticho, kde tu prerušené vetrom a okolo sa rýchlo prerútiacim stádom zvierat. Neporušená, panenská príroda... človeče, ako sa takýto svojrázny film mohol stať celosvetovým trhákom, to je mi aj v roku 2009 záhadou.

 

Film je tiež známy v režisérskom zostrihu, dlhšom ešte o ďalších takmer 40 minút. K snímke napísal scenár sám autor knižnej predlohy, Michael Blake a keby ste náhodou dostali chuť aj na knižnú predlohu, poriadne sa v knižnici porozhliadnite. Možno objavíte aj Blakeovo voľné pokračovanie  ( u nás pod strašným prekladom "Tancuje s vlkmi", v origináli "Holly Road"), v ktorom autor líči Dumbarov ďalší život medzi Indiánmi, ale aj hlúpymi belochmi.

 

Anketa

Páčil sa vám film??

Áno (5)
50%

Nie (5)
50%

Celkový počet hlasov: 10